כנס מיתופיה 2024

- - - - - ב- 22 באוגוסט בספרית משה שכטר במודיעין

מבוכים, ארגודים ובוגדים – אירוע טד / אלכס דשבסקי, צוד בדיחי, ציפי פישר

 

מורה מבוכים / ציפי פישר

לאחרונה יצאו שני ספרי פנטזיה שזכו לביקורות מאוד חיוביות, "Piranesi‏" מאת סוזנה קלארק ו"Starless Sea" של ארין מורגנשטרן. בהרצאה נדבר על המכנה המשותף שלהם – מוטיב המבוך. כדי להגיע לסוף הטוב חייבים גיבורי הספרים לפתור את המבוך בו הם כלואים. אבל האם המסע שלהם דומה? מה הם לומדים על עצמם במהלך המסע? ומדוע מבוכים מופיעים לעתים כה קרובות ביצירות פנטסטיות? 

ציפי פישר: גיקית ותיקה; הרצתה בעבר ב"מאורות", "עולמות", "בדיון" ו"אייקון" על מגוון נושאים. כשהיא לא חופרת על ספרים שהיא אוהבת היא עובדת בהוצאה־לאור וכותבת ביקורות מוזיקה ל'"קולומבוס".

 

 

לא רק עם העיניים – מבוא לספרות ארגודית / אלכס דשבסקי

כולם יודעים איך קוראים ספר: עוברים עם העיניים על המילים והופכים עמוד כשצריך (והמהדרין גם מבינים את המילים שהם קוראים). במיני־הרצאה הזאת נכיר ספרים שדורשים קצת יותר: מלהחזיק את הספר בזויות שונות ומשונות ועד להרכבת הסיפור בסדר שרירותי, ספרות ארגודית הופכת את חווית הקריאה לפיזית ואינטראקטיבית – בלי שימוש במחשב. 

אלכס דשבסקי: מתכנת ביום וישן בלילה. מתי הוא כותב הרצאות לא יודע אפילו הוא עצמו.

 

 

הגם את, הרמיוני? / צוד בדיחי

לפני אי־אילו שנים, רעד הפאנדום הטולקינאי בעקבות ההרצאה "אמור בוגד והיכנס" של עמרי אסקרלי, שהוכיח שחור על גבי בלונד שלגולס הוא בעצם בוגד. 

השנים חלפו, הקהילות שגשגו, ופרצופים השתנו. אבל תמיד יהיה לנו מקום בלב לקונספירציה חמה וטובה. אז… הרמיוני גריינג'ר, האם ייתכן שכל הזמן הזה היא היתה שתולה של וולדמורט?

ובכן, אנחנו בהחלט נבדוק את זה מקרוב.

צוד בדיחי: נולד, התחתן, הוליד ארבעה ילדים; גליל־עליון חזרה לליגת העל.