כנס מיתופיה 2024

- - - - - ב- 22 באוגוסט בספרית משה שכטר במודיעין

עניין של כבוד: אבירים, סמוראים והלוחם הטולקינאי / ד"ר דני אורבך

"אני לא אוהב את החרב המלוטשת על שום חדותה, ולא אוהב את החץ על שום מעופו המהיר, ולא אוהב איש-מלחמה על שום תהילתו, רק את אשר הם מגנים עליו, אותו אוהב."

 

עולם האגדה הטולקינאי הוא עולם של מערכה עולמית בין הטוב לרע, אצילות וגבורה גדולה מהחיים. כאשר כתב את שר הטבעות, הסילמריליון ושירת ליתיאן, ניסה טולקין במודע להתנתק מהאנטי-גיבור השבור והנלעג של הספרות המודרנית, ולהחיות מחדש את גיבורי האגדות העתיקות. אבל האם באמת דומים ערכי הלוחם של טולקין לאלו של לוחמים עתיקים, מיתיים או אמיתיים? בהרצאה נשוט בין עולמותיו של טולקין למחוזות הכבוד, התהילה והגבורה עקובת הדם של לוחמים נורדיים ואיריים, גרמאניים ויפניים, אבירים וסמוראים, כדי להעמיד בהקשר רחב יותר את הגבורה וערכי הלוחם בלגנדאריום הטולקינאי.
ד"ר דני אורבך: היסטוריון צבאי מאוניברסיטת הרווארד ומומחה למרידות, הפיכות צבאיות והתנקשויות פוליטיות ביפן, גרמניה והמזרח התיכון. פרסם ספרים ומאמרים במגוון נושאים כתנועת ההתנגדות הגרמנית להיטלר, התנקשויות פוליטיות באסלאם הקיצוני במצרים, מרידות בצבא היפני, סוגיית הפצצת אושוויץ במלחמת העולם השנייה ופקודות לא חוקיות בצה"ל. ספרו, "ואלקירי – ההתנגדות הגרמנית להיטלר", ראה אור בהוצאת ידיעות אחרונות. בקרוב יתפרסם ספרו השני, "רשתות של התנגדות: היסטוריה חדשה של ההתנגדות הגרמנית להיטלר" בהוצאת הוטון-מיפלין, ארצות הברית.